کد خبر : 4308
تاریخ انتشار : شنبه 6 جولای 2024 - 2:30

مهدی پیرتاجانی

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند
آنچه کشف شده این است که قارچ ریشی به عنوان یک پریبیوتیک منحصر به فرد عمل می کند تا ترکیب میکروبی روده را به گونه ای تغییر دهد که به کاهش وزن بیولوژیکی کمک کند.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

یک مطالعه جدید روی موش های دارای اضافه وزن نشان داده است که قارچ ریشی می تواند وزن بدن را کاهش دهد و با عمل به عنوان یک پری بیوتیک منحصر به فرد از افزایش وزن و تجمع چربی جلوگیری کند. در حالی که این هنوز بر روی انسان آزمایش نشده است، مزایای آن جالب است و پتانسیل را در مبارزه با چاقی نشان می دهد.

چاقی و افزایش وزن مداوم توسط مجموعه ای از عوامل پیچیده ایجاد می شود.

محققان به طور گسترده در حال بررسی نقش باکتری های موجود در روده ما (میکروبیوم ما) بر سلامت و بیماری هستند.

یک مطالعه آزمایشگاهی جدید داده‌های اولیه‌ای را نشان می‌دهد که قارچ ریشی و عصاره‌های آن که مدت‌ها به دلیل فواید ایمنی شناخته شده‌اند، می‌توانند وزن بدن را کاهش دهند و از افزایش وزن و تجمع چربی به روشی غیرمنتظره در موش‌هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می‌شوند، جلوگیری کنند. در حالی که این داده های اولیه است و روی انسان آزمایش نشده است، مکانیسم اثر و فواید آن جالب است و پتانسیل را نشان می دهد.

آنچه کشف شده این است که قارچ ریشی به عنوان یک پری بیوتیک منحصر به فرد عمل می کند تا ترکیب میکروبی روده را به گونه ای تغییر دهد که به کاهش وزن بیولوژیکی کمک کند.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

آنچه مطالعه جدید نشان داد

یک گروه بین المللی از دانشمندان گزارشی از اثرات قارچ ریشی (Ganoderma lucidum) بر وزن بدن و اختلالات مرتبط با چاقی منتشر کرده اند.

محققان با استفاده از مدل موش چاقی برای مطالعه خود دریافتند موش هایی که به مدت ۸ هفته به تنهایی از رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده بودند، افزایش قابل توجهی در وزن بدن و کبد و همچنین در اندازه رسوبات چربی در بدن داشتند. علاوه بر این، موش‌های چاق رسوب بیشتری چربی در داخل کبد و سلول‌های چربی نشان دادند، درست همانطور که در انسان‌های چاق دیده می‌شود.

گروه دوم موش ها همزمان با رژیم غذایی پرچرب شروع کردند، اما علاوه بر این، مکمل عصاره ای از قارچ ریشی را در غلظت های مختلف دریافت کردند. هر دوی این گروه موش در پاسخ به این رژیم غذایی پرچرب چاق شدند.

در مقایسه با گروه بدون مکمل، موش های که مکمل قارچ ریشی مصرف کردند نشان دادند:

  • کاهش وزن بدن تقریباً ۸٪ تا ۱۶٪.
  • کاهش چربی در حفره بدن بین ۲۰ تا ۲۹ درصد.
  • کاهش چربی انباشته شده در زیر پوست تقریباً بین ۴۴ تا ۵۹ درصد.
  • کاهش وزن کبد، محل رسوب غیرطبیعی چربی که منجر به بیماری کبد چرب می شود، حدود ۱۷٪.
  • کاهش اندازه و محتوای چربی سلول‌های چربی، سلول‌هایی که چربی تولید و ذخیره می‌کنند.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

علاوه بر این کاهش در توزیع وزن و چربی، این مطالعه کاهش قابل توجهی را در نشانگرهای التهاب شناسایی کرد. با توجه به اینکه سلول‌های چربی مولکول‌های سیگنال‌دهنده التهابی (سیتوکین‌ها) را به بیرون می‌ریزند.

کاهش تولید سیتوکین های پیش التهابی در دوزهای بالاتر قارچ بارزتر بود. موش‌های گروه مکمل نیز کاهش قابل توجهی در فعالیت یک محرک التهاب قوی به نام فاکتور هسته‌ای کاپا B (NFkB) نشان دادند.

علاوه بر این، حیواناتی که مکمل های غذایی دریافت کرده بودند، کاهش قابل توجهی در میزان سموم باکتریایی در جریان خون خود نشان دادند، در مقایسه با موش های چاق و تغذیه شده با چربی بالا. این بسیار مهم است، زیرا حیوانات چاق (و انسان) که بیش از حد تغذیه می شوند، «نشت روده» ایجاد می کنند که به باکتریایی روده اجازه می دهد تا وارد جریان خون شوند، جایی که باعث التهاب و مقاومت به انسولین می شوند که منجر به دیابت می شود.

در نهایت، شواهد مولکولی بیشتر در مورد اینکه چگونه مکمل قارچ باعث کاهش افزایش وزن و وزن بدن می‌شود با یافته‌های کاهش بیان ژن‌های دخیل در تولید چربی نشان داده شد. این منجر به کاهش غلظت چربی در خون حیوانات مکمل شد.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

مطالعات قبلی نکاتی در مورد مزایای متابولیک قارچ ریشی ارائه کرده است

قارچ های ریشی صدها سال است که برای ارتقای سلامتی و عمر طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند. و اگرچه این اولین اثبات تاثیر مستقیم قارچ های ریشی بر وزن بدن و توزیع چربی است، پیش از این اشاراتی وجود داشت که این قارچ ها می‌توانند بر متابولیسم چربی و قند تأثیر بگذارند.

عصاره های ریشی سرشار از ترکیباتی به نام تری ترپن ها و پلی ساکاریدها هستند که نشان داده شده است که رشد کامل سلول های چربی را مهار می کنند و قند خون را در حیوانات دیابتی کاهش می دهند. در همین حال، یک خط کاملاً مجزا از تحقیقات نشان داده است که تریلیون‌ها میکروارگانیسمی که در دستگاه روده ما زندگی می‌کنند ممکن است بر چاقی و سایر اختلالات متابولیک مانند دیابت و سندرم متابولیک تأثیر بگذارند.

به طور خاص، به نظر می رسد ترکیب جوامع باکتریایی داخلی ما بر وضعیت متابولیک ما تأثیر می گذارد. نشان داده شده است که تغییرات در درصد گونه‌های تک تک باکتری‌های روده و همچنین نسبت آنها به یکدیگر، باعث افزایش یا مخالفت با ایجاد چاقی در حیوانات می‌شود.

علاوه بر این، عدم تعادل در جامعه ارگانیسم های روده می تواند به پوشش روده آسیب برساند به طوری که نشت کند و به ترکیبات تحریک کننده التهاب اجازه ورود به جریان خون را بدهد که در نهایت باعث ایجاد التهاب در سراسر بدن و مقاومت به انسولین می شود و خطر چاقی و متابولیک را افزایش می دهد.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

اهمیت پریبیوتیک ها

پری بیوتیک ها فیبر و مولکول های کربوهیدرات قابل تخمیر هستند که گروه های باکتریایی خاص را در روده تغذیه می کنند و به بازگرداندن تعادل طبیعی کمک می کنند.

نشان داده شده است که درمان با پری بیوتیک با تقویت جوامع ارگانیسم های مفید، وزن بدن و التهاب را کاهش می دهد، علاوه بر این، درمان پری بیوتیک می تواند “سفتی” دیواره روده را افزایش داده و از نشت آن جلوگیری کند.

دانشمندانی که این مطالعه را در اینجا گزارش کردند، متعجب بودند که آیا اثرات مفیدی که روی وزن بدن و توزیع چربی مشاهده می‌کنند ممکن است ناشی از برخی خواص پری بیوتیک قارچ  ریشی باشد. برای پاسخ به این سوال، آن ها ترکیب جوامع میکروبی روده حیوانات خود را بررسی کردند.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

قارچ ریشی پریبیوتیک ها را حمایت می کند.

در پاسخ به قارچ ریشی، انسان ها و موش های چاق تغییرات جدی در جامعه میکروبی روده خود نشان دادند. آنچه محققان دریافتند این بود که هم موش‌های چاق و هم انسان‌ها دارای جمعیت بالایی از میکروب‌های تحریک‌کننده التهاب با کاهش میکروب‌های ضد التهابی بودند.

هنگامی که دانشمندان جمعیت میکروبی روده موش ها را بررسی کردند، دریافتند که موش های چاق و پرچرب دارای الگوهای مورد انتظار عدم تعادل میکروبی روده مرتبط با چاقی بودند. اما زمانی که موش های چاق با قارچ ریشی (مکمل) تغذیه شدند، موش ها الگوی میکروبی “طبیعی” و کمتر التهابی را نشان داند. هنگامی که موش ها با دو دوز بالاتر قارچ ریشی تغذیه شدند، الگوهای میکروبی موش های چاق را به سطوحی مشابه موش های کنترل بازگرداند.

به عبارت دیگر، مکمل ریشی اثر پری بیوتیکی داشت، ارگانیسم‌های مفید را به قیمت موجودات مضر تغذیه می‌کرد و زنجیره‌ای از رویدادها را آغاز می‌کرد که با عادی‌سازی جامعه میکروبی شروع می‌شد و منجر به کاهش التهاب، سفت شدن دیواره‌های روده‌ای نشتی، کاهش انسولین می‌شد. مقاومت، کاهش تولید چربی و در نهایت کاهش وزن مشاهده شده در مقایسه با موش های بدون مکمل.

قارچ ریشی از چاقی جلوگیری می کند

مطالعات انسانی مورد نیاز است

مزایای کنترل وزن برای ریشی فقط در پستانداران آزمایشگاهی نشان داده شده است. ما امیدواریم که این به‌روزرسانی تحقیقاتی، مطالعات انسانی را برای تعیین دوز ایده‌آل قارچ ریشی برای کمک به انسان در جلوگیری از افزایش وزن مرتبط با سن تشویق کند.

خلاصه

نشان داده شد که قارچ ریشی و عصاره‌های پلی ساکارید آن‌ها اثرات پربیوتیک قدرتمندی را در موش‌های چاق و پرچرب ایجاد می‌کنند که منجر به تغییرات متمایز در جوامع میکروبی روده آنها می‌شود.

این تغییرات به نوبه خود باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای مفید می شود که منجر به کاهش وزن بدن، افزایش وزن کندتر، بهبود رسوب چربی در بدن و مجموعه ای از تغییرات بیوشیمیایی مفید مرتبط با سلامت متابولیک بهینه می شود.

با توجه به اینکه میکروب های روده انسان کنترل مشابهی بر متابولیسم و وزن دارند، دلیلی وجود دارد که بررسی کنیم آیا نتایج مشابهی از مکمل های خوراکی با عصاره قارچ ریشی در افراد آشکار می شود یا خیر.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.