کد خبر : 929
تاریخ انتشار : جمعه 1 نوامبر 2019 - 21:22

آداپتوژن ها

آداپتوژن ها
آداپتوژن ها به تنهایی نیاز همه رشته های ورزشی و ورزشکاران را در طی تمرینات با شدت بالا را برآورده می کند. توانایی آداپتوژن ها افزایش مقاومت در برابر تاثیرات کاتابولیکی تمرین های با شدت بالا می باشد.

آداپتوژن ها

اگر چه هزاران سال است که آداپتوژن ها وجود دارند اما به تازگی به بازار مکمل های غذایی اضافه شده اند. آداپتوژن ماده ای است که مقاومت را در برابر استرس های جسمی و روانی، ناهماهنگی های مربوط به استرس و آلودگی محیطی افزایش می دهد. بعضی از این آداپتوژن ها از پلی ساکاریدهایی برخوردارند که گفته می شود سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند، این پلی ساکاریدها به صورت هم کار توانایی بدن را برای مبارزه با بیماری، حتی قبل از شروع آن، بالا می برند. بعضی از آداپتوژن های رایج عبارتند از جینسینگ، آشوگاندا ، شیساندرا، رودی اولا، کوردای سپس، ریشی، مای تاکه.

آداپتوژن ها

یکی از فعالیت های اصلی آداپتوژن ها مربوط به ورزشکاران، توانایی آنها در افزایش مقاومت در برابر تاثیرات کاتابولیکی تمرین های با شدت بالا می باشد. این ویژگی آداپتوژن ها به تنهایی نیاز همه رشته های ورزشی و ورزشکاران را در طی تمرینات با شدت بالا برآورد می کند.

وقتی که شدت تمرین افزایش می یابد بدن مجبور می شود که از مکانیزم های دفاعی طبیعی خود برای ترمیم و جایگزینی آسیب رخ داده استفاده کند. استفاده از آداپتوژن ها به این مکانیزم دفاعی اجازه می دهد تا به صورت موثرتری عمل کرده و در نتیجه به شما کمک می کند تا در سطوح بالاتری به تمرین بپردازید.

استفاده از آداپتوژن ها در چرخه های تمرینی شدیدتر احتمالا فواید بیشتری دارد و بیشتر تحقیقات جاری بر شاخص های فیزیولوژیکی تمرکز کرده اند که برای ورزشکاران مهم می باشند، تعدادی از این شاخص های فیزیولوژیکی عبارتند از اوج اکسیژن مصرفی(VO2peak) ، تهویه ریوی ، زمان تا سرحد خستگی و دیگر شاخص ها مانند، کراتین کیناز و فعالیت پروتئین واکنش گر C (CRP) که برای تمامی ورزشکاران بسیار مهم و ضروری می باشند. برخی از تحقیقات، اخیرا رابطه ای با پیشگیری از سندرم تمرین بیش از حد، فراهم کردن اثرات محافظتی در برابر التهاب و عفونت، افزایش استفاده از چربی و کند شدن استفاده از گلیگوژن را نشان داده اند.

بیشتر آداپتوژن ها ترکیبات معمول و متعارفی نیستند اما اکثرآ از گیاهان تشکیل می شوند. نگرانی ها و اثرات حداقلی در رابطه با مسمومیت حاصل از مصرف بیش از حد این مواد وجود دارد اما ، مانند هر مکمل دیگری، خطر استفاده نادرست (سوء استفاده) وجود دارد. از این گذشته ، مصرف داروهای گیاهی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، پس بهتر است قبل از مصرف این مواد با یک متخصص حوضه سلامت که در رابطه با این گونه مکمل ها آگاهی دارد، مشورت کنید.

به دلیل آرایه وسیع آداپتوژن ها در بازار، ورزشکاران ورزشهای قدرتی، توانی، استقامتی و تیمی می توانند در تمرین های شدید و با حجم بالا در طول یک سال رقابتی استفاده از این مکمل سود ببرند. ورزشکارانی نیز که پس از خارج فصل مسابقه، استراحت های (وقفه های) پیش بینی نشده داشته یا در ابتدای شروع یک ورزش جدید بوده که دوباره تمرینات خود را از سر می گیرند، می توانند از فوائد این مکمل ها استفاده کنند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.